Srednja elektrotehnička škola je jedna od 36 škola sa područja cijele Bosne i Hercegovine koje su ove godine uključene u program „Eko škola“. Na taj način smo dobili izuzetnu priliku da uradimo puno više na zaštiti okoliša u svojoj sredini, te da realiziramo ideje koje su u službi zaštite okoliša.
Šta su „Eko škole“?
To su škole koje su aktivno posvećene pitanjima zaštite okoliša, kako u samoj školi tako i u lokalnoj zajednici, i tu svoju posvećenost potvrđuju različitim aktivnostima na polju zaštite okoliša. Program „Eko škola“ se realizuje u okviru projekta „Misli o prirodi!“ koji implementira Centar za promociju civilnog društva a podržava Švedska.
Osnovni cilj projekta „Misli o prirodi!“ je povećati uticaj organizacija civilnog društva u zaštiti okoliša i povezivanje tih organizacija sa ostalim institucijama, prije svega obrazovnim, te time unaprijediti zaštitu okoliša od osnovne jedinice – lokalnog nivoa i šire. Učešće osnovnih i srednjih škola u projektu „Misli o prirodi!” je dobrovoljno i ne ometa primjenu usvojenog nastavnog plana i programa.
Šta je cilj programa „Eko škola“’?
Ovim programom izabrane škole trebaju proći kroz Certifikacijski mehanizam Eko škola u Bosni i Hercegovini koji opisuje korake i aktivnosti koje škole treba da implementiraju da bi postale Eko škole.
Osnovni cilj Certifikacijskog mehanizma Eko škola u BiH je uključiti očuvanje okoliša/životne sredine na principima održivog razvoja u rad odgojno-obrazovnih institucija u BiH, preko implementacije aktivnosti koje će uvesti vidljive promjene stavova i ponašanja u svakodnevnom životu i radu učenika/ica i uposlenika/ica škole, ali i šire društvene zajednice.
Našoj školi je dodijeljen priručnik za ispunjavanje neophodnih uslova za dobijanje certifikata te priručnik s modulima o okolišnim/ekološkim jedinicma za osnovne i srednje škole što će omogućiti školama da napreduju i razvijaju se u ovoj oblasti.
Koje korake trebamo proći u Certifikacijskom mehanizmu da bismo postali Eko škola?
Učešće u programu Eko škola započeli smo prijavom na Javni poziv za osnovne i srednje škole u BiH za primjenu Certifikacijskog mehanizma Eko škola u BiH. Nakon što smo izabrani uz još 35 škola iz cijele Bosne i Hercegovine, pristupili smo formiranju tima tj Eko odbora škole, koji će biti pokretač svih aktivnosti vezanih za implementaciju projektnih ciljeva u našoj školi.
Članovi Eko odbora su nastavnici i dio upravnih organa škole koji su posebno izrazili interes za volonterski rad u ovom programu. Koordinator programa je profesor praktične nastave i voditelj ekološke sekcije škole Džigal Sadžida, a u sastavu Eko odbora su: direktor Faruk Kurtović, zamjenik direktora Fahrudin Alihodžić, pedagog Suada Kadrić, profesor tjelesnog odgoja Armin Daguda, profesor bosanskog jezika Aida Musić, profesor hemije Dženana Hodžić, profesor fizike Amira Keserović, profesor matematike Elma Fetić, profesor historije Timka Pašić Alagić, profesor informatike Belma Delić, profesori stručne nastave elektrotehnike Admir Akšamović, Ferdana Tankosić, Eldin Nišić i Aldin Džebo.
Članovi Eko odbora su putem školske online platforme razmijenili informacije o rezultatima ankete koju je nosilac projekta proveo kroz upitnike usmjerene na dio osoblja škole, Upravu i učenike, te smo upoznati sa preporukama u kom smjeru bismo mogli krenuti kada je u pitanju strategija rada po pitanjima zaštite okoliša u našoj školi. U okviru Eko odbora dogovorene su smjernice za rad te je zauzet zajednički stav vezan za izradu Akcionog plana, na kojem će biti fokus radionica koje CPCD organizuje 20. i 21. januara 2021, na kojem će učestvovati nekoliko članova Eko odbora. Tek nam slijede najzabavnije aktivnosti, formiranje Eko patrola, angažiranje naših učenika po pitanjima zaštite okoliša naše škole, rad na Akcionom planu i naravno, realizacija naših ideja, a o tome ćemo više govoriti u narednom periodu.
Eko odbor Srednje elektrotehničke škole Sarajevo