Misli o prirodi! – trogodišnji je projekt koji provodi Centar za promociju civilnog društva, a finansijski podržava Švedska. Cilj projekta je povećati utjecaj civilnog društva na zaštiti okoliša.
U našoj školi na časovima Laboratorijskog rada učenici, između ostalog, uče i kako postupati sa iskorištenim materijalom te kako ga na pravilan način odlagati. Prilikom izvođenja praktične nastave javlja se znatna količina elektronskog otpada koji se inače teško razlaže u prirodi te se zbog toga odvaja i sprema u posebne kontejnere.
Da je nastava izuzetno kreativan proces, potvrđuju ideje profesorice Džigal Sadžide i njenih učenika, članova Ekološke sekcije, koji su se dosjetili da od elektronskog otpada naprave prave male umjetnine. Za osnovu slika umjesto platna ili kartona koristili su matične ploče kao podlogu, a na nju su lijepili, spajali i lemili različite otpornike, kondenzatore, izolaciju, led diode, kalaj i žicu. Tom prilikom su nastale interesantne umjetničke tvorevine utoliko značajnije što potvrđuju nastojanje da se otpadni materijal iskoristi na najkreativniji način. Tako su nastali različiti oblici, maštovite forme, ali i prepoznatljivi motivi. Pomoću ove nesvakidašnje tehnike rada vješto su dočarani različiti motivi, a među najljepšim se izdvajaju oni iz bosanskohercegovačke baštine poput ibrika, džezvi, mangala, nanula, šadrvana i sl.
Slike ovih domišljatih mladih umjetnika krase zbornicu i holove naše škole svjedočeći o neobičnom spoju elekrotehničke struke, umjetnosti i ekologije.
Eko odbor Srednje elektrotehničke škole Sarajevo