Historijat škole
Srednja elektrotehnička škola Sarajevo
Srednja elektrotehnička škola u Sarajevu osnovala je Elektrotehnički odsjek školske 1945./1946. godine. Prva generacija elektrotehničara elektrotehničkog odsjeka Srednje tehničke škole imalo je jedno odjeljenje sa 42 učenika od kojih je 30 učenika sa uspjehom završilo školovanje 1948./1949. godine.
Školovanje prve generacije trajalo je tri godine, a 1950. godine Rješenjem Ministarstva prosvjete školovanje se produžava na četri godine. Ni sistem četvorogodišnjeg školovanja nije dugo trajao jer je već za generaciju učenika upisanih u prvi razred školske 1951./1952. godine školovanje produženo na pet godina.
U prvi razred elektrotehničkog odsjeka upisivano je jedno odjeljenje sve do školske 1964./1965. godine, kada se na ovaj odsjek prvi put upisuju dva odjeljenja. Sve veća potreba privrede za stručnim kadrovima svih struka uslovljava novu koncepciju mreže škola u gradu Sarajevu, tako da nastaju takozvani “granski školski centri”.
01. januara 1974. godine formirani su Elektrotehnički školski centri u čiji sastav ulaze Elektroprivredna škola “Jaroslav Černi”, elektrotehnički odsjek Elektromašinskog školskog centra i odjeljenja elektrostruke iz škole “Mićo Sokolović”. Sjedište ove škole je u dvije školske zgrade i to u zgradi bivše Elektroprivredne škole u ulici Vojvode Putnika 45 i Škole “Mićo Sokolović” u Buća Potoku.
1978. godine, donošenjem Zakona o udruženom radu, školski centri su prerasli u radne organizacije sa osnovnim organizacijama udruženog rada. U RO Elektrotehnički školski centar “Jaroslav Černi” formira se OOUR Škola za elektroenergetiku i OOUR Elektrotehnička škola.
U OOUR Elektrotehnička škola se obrazuju učenici i polaznici za smjerove i zanimanja: tehničar za automatiku i računarsku tehniku, tehničar elektronike, mehaničar za automatiku i računarsku tehniku, elektroničar komunikacija, elektroničar mehaničar. U prvi razred se upisuju učenici u elektrotehničku struku, a nakon prvog razreda, na osnovu uspjeha, učenici se usmjeravaju u obrazovne profile.
Školske 1992./1993. godine Škola je samostalna pod nazivom Srednja elektrotehnička Sarajevo, od 1994./1995. godine JU “Mješovita srednja elektrotehnička škola Sarajevo”, a od 05.10.2009. godine JU “Srednja elektrotehnička škola Sarajevo”.
U toku rata rad Škole nije prekidan i organiziran je po punktovima. Nastava se odvijala u Prvoj gimnaziji, KUD “Lola”, Kvadrantu, Buća Potoku, Dobrinji i Hrasnici.
Školske 1995./1996. godine vraća se u matičnu zgradu u Buća Potoku koja je, nažalost, devastirana. Zbog sanacije Škole 01.04.1997. nastava se odvija u školi Metalskih zanimanja, osnovnim školama “Osman Nakaš” i “Džemaludin Čaušević”. U okviru projekta Hitne rekonstrukcije obrazovanja Škola je obnovljena iz donacije Islamske banke za razvoj.
U školskoj 2004./2005. godini počela je adaptacija desnog krila zgrade gdje je dio prostora pretvoren u učionice koje je koristila O.Š. Behaudin Selmanović, a dio prostora koristi Elektrotehnička škola za vannastavne aktivnosti i laboratorijske vježbe.
Od školske 2005./2006. godine pa do danas Elektrotehnička škola je formirala deset novih kabineta u kojima se izvodi nastava Laboratorijskog rada, Informatike, Programiranja i programskih jezika, Računarstva, Relacionih baza podataka, Računarskih mreža, a školske 2011./2012. godine dovršena je potpuna adaptacija Dvorane za tjelesni i zdravstveni odgoj koja je trajala pune tri godine.
Od 05.10.2009. godine izvršena je promjena naziva škole u Srednja elektrotehnička škola Sarajevo. Rad
Srednje elektrotehničke škole zasnovan je na Zakonu o ustanovama i Zakonu o srednjem obrazovanju, te
Pravilima Elektrotehničke škole. Odgojno-obrazovni proces teče u skladu sa odgovarajućim nastavnim planovima i programima.
Cilj odgojno obrazovnog rada u našoj školi je da pružimo učenicima što kvalitetnije uslove za postizanje vrhunskog općeg stručnog znanja, vještina i navika, a istovremeno osiguramo psihički stabilne i savremeno educirane ličnosti koje će biti osposobljene za profesionalnu djelatnost u struci.