Krajem januara 2021. godine Ambasada republike Italije u Bosni i Hercegovini je raspisala javni poziv za iskusne i zainteresovane mlade ljude iz Bosne i Hercegovine da dostave svoje ideje o ekološkim i socijalnim incijativama koje bi dovele do mirnije i čistije budućnosti kako u samim lokalnim zajednicama, tako i diljem naše planete Zemlje, uz uslov da je ideje moguće sprovesti u djelo. Primarna zamisao je bila odabrati 15 najboljih individualaca, te im omogućiti prisustvo na svjetskoj konferenciji COP26 u Milanu gdje bi oni prezentovali te iste ideje.
Na poziv se odazvao i naš učenik trećeg razreda, Nedim Redžović, čija je ideja bila bazirana na njegovom stavu da moramo prestati pronalaziti probleme i tražiti solucije tih problema, te se posvetiti analiziranju i uklanjanju uzroka samih problema. Budući da smatra da su uzrok svih naših ekoloških problema zapravo ljudi, te kako je sam poziv zahtjevao rad sa mladim ljudima, predložio je ideju o podizanju kolektivne ekološke svijesti putem materije veoma poznate, prihvaćene i zanimljive mladima, a to su memes (mimovi).
Obzirom da je odziv mladih ljudi iz Bosne prevazišao sva očekivanja, Ambasada republike Italije u Bosni i Hercegovini je odlučila okupiti sve mlade sa kvalitetnim idejama (među kojima je bio i naš Nedim), te započeti veliki projekat.
Nakon niza online sastanaka između mladih i Ambasade, s ciljevima realizacije gore spomenutih ideja, pružanja prilike mladima da kroz niz budućih akcija poprave ekološku situaciju u Bosni i Hercegovini, te promovisanja teme borbe protiv klimatskih promjena, zaštite okoliša, održivog razvoja i turizma, poboljšanja gospodarenja otpadom i razvoja obnovljivih izvora energije, osnovana je nova organizacija naziva „Green Network BiH“ (Zelena Mreža BiH) koja je zajedno sa organizacijama saradnicima Ambasade republike Italije u Bosni i Hercegovini, stručnim saradnicima, drugim ambasadama i određenim sektorima vlasti države, krenula sa radom 20. marta 2021. godine. Naš učenik Nedim je najmlađi član organizacije i obnaša nekoliko važnih funkcija u njoj.
Svi članovi organizacije su podijeljeni u tri osnovna tima:
– tim čiji je glavni zadatak zaštita okoliša, te održivi razvoj i turizam (čiji je član i izabrani predstavnik naš Nedim),
– tim čiji su glavni zadaci upravljanje otpadom i recikliranje, te
– tim koji se bavi obnovljivim izvorima energije, zagađenjem zraka i idejama o pametnim gradovima.
Naš učenik je također izabran da bude jedna od osoba zaduženih za medijska pitanja kompletnog projekta.
Zelena Mreža BiH je 22. aprila obilježila Dan planete Zemlje nizom akcija (naravno u čijoj je organizaciji i realizaciji učestvovao Nedim) sadnje drveća i čišćenja nekoliko urbanih i ruralnih lokaliteta Bosne i Hercegovine, kao što su: Sarajevo, Mostar, Bihać, Brčko, Kladanj, Živinice, Kozara, Jajce, Bradača, Banovići itd.
Sada Zelena Mreža BiH i Nedim pripremaju nove ekološke akcije kojima će obilježiti Međunarodni dan biodiverziteta i Svjetski dan zaštite okoliša u kojima će vjerovatno učestvovati i neki učenici naše Planinarske družine „Elektron.“
Eko odbor Srednje elektrotehničke škole Sarajevo