Ivan Stefanjuk je učenik drugog razeda naše škole. U slobodno vrijeme bavi se crtanjem i slikanjem, zapravo na papir prenosi ono što njegovo znatiželjno i pronicljivo oko zapazi. Kako mnogi njegovi radovi nisu mogli ostati nezapaženi, odlučili smo da mu postavimo nekoliko pitanja i saznamo nešto više o njemu i njegovom hobiju.
Elektron: Od koje godine se baviš crtanjem i šta ono predstavlja u tvom životu?
Ivan: Crtanjem se bavim još od vrtića kada su mi prvi crteži bili izloženi na mnogim mjestima, pa i u Skenderiji. U osnovnoj školi sam bio aktivan član Likovne sekcije. Dobio sam mnoge nagrade, pa čak i neke novčane. To mi se svidjelo. Kada sam došao u ovu školu, odmah sam se javio u Likovnu sekciju, jer sam znao da neću imati taj predmet u srednjoj školi, a želio sam da i dalje crtam. Crtnje me opušta, uživam u bojama, raznim oblicima i mnogim tehnikama. Vjerovatno zbog toga mnogo volim i čitati stripove.
Elektron: Koje tehnike najčešće koristiš prilikom crtanja? Da li možda koristiš neki kompjuterski program za izradu crteža i slika jer je to danas vrlo aktuelno?
Ivan: Ja sam poklonik klasičnih likovnih tehnika. Najčešće koristim tempere, zatim volim kolaž, pa drvene boje i pastele. Ne koristim računarske tehnike i programe za crtanje jer volim da crtam svojom rukom.
Elektron: Koji su tvoji omiljeni motivi i gdje ih nalaziš?
Ivan: Moj omiljeni motiv je priroda, priroda u svim godišnjim dobima. Volim crtati i građevine, istraživati njihove oblike i veličine. Ne volim crtati portrete.
Elektron: Na tvojim crtežima dominira jedan motiv – ptice. Da li bi nam mogao pojasniti odakle dolazi ta potreba za crtanjem ptica?
Ivan: Ptice su interesantnih oblika tijela, boje perja. Interesantne su mi njihove nekada čudne figure tijela, naročito kad su u pokretu, kada lete. U horoskopu sam vodolija, vazdušni zrak, pa možda i to ima neke veze. Let je uvijek privlačio čovjeka, posebno inžinjere i nučnike. Zato su sada dronovi u modi.
Elektron: Kako uspjevaš dočarati realističnost? Na koji način postižeš da tvoji radovi dobiju realnu percepciju i dubinu?
Ivan: Dubinu dobijem kad gotov crtež dorađujem drvenim bojicama, bez obzira na to koje je tehnike osnovni crtež. To nijansiranje daje dubinu crtežu.
Elektron: Vidimo da ti crtanje odlično ide. Da li se onda u budućnosti vidiš kao umjetnik ili ipak kao inžinjer elektrotehnike?
Ivan: Sigurno kao inžinjer, a crtanje će ostati moj hobi.
Elektron: Ivane, svaka čast! Ti još jednom potvrđuješ da i tehničar može biti uspješan likovni umjetnik i nadamo se da ćeš nas nastaviti oduševljivati svojim radovima.
Ivan: Hvala i vama, mislim da tehnika i umjetnost imaju sličnosti . To je davno dokazao Leonardo da Vinci.
Ivanu želimo sreću na putu ostvarenja zacrtanih ciljeva i još mnogo dobrih slika.